Papua Yerli Kabilelerinin İlginç Cenaze ve Yas Ritüelleri
Okyanusya’da bir ada olan Papua Yeni Gine‘nin batısında Endonezya, güneyinde Avustralya bulunur. Papua Yeni Gine, dünyanın en heterojen nüfusa sahip adalarından biridir. Yani adada yüzlerce etnik topluluk yaşamaktadır. Bunların bir kısmı inanç ve geleneklerine sıkı sıkıya bağlılar ve atalarının yolundan gitmeye devam etmektedirler. Bu inanç ve gelenekler arasında cenaze gelenekleri ni ve yas tutma ritüellerini ilk sıralarda saymalıyız. Zira bu gelenekler kimilerine göre ilginç ve tuhaf, kimilerine göre dehşet verici kimilerine göre de iğrenç olarak değerlendirilebilir. Özetle öne çıkan cenaze gelenekleri ve yas ritüelleri şunlardır:
Cenaze Gelenekleri ve Yas Ritüeli Olarak Parmak Kesmek/Parmak Amputasyonu
Fiziksel ve duygusal acı arasında bir bağlantı var mı ve varsa bunun işleyişi nasıldır? Papua Yeni Gine‘de yaşayan Dani halkı bu bağlantıyı aşırıya götürerek cenaze gelenekleri nde, yaşanılan duygusal acıyı ifade etmenin bir yolu olarak fiziksel acı çekmeyi görmüşlerdir.
Amputasyonu/kesmeyi gerçekleştirmek için parmaklar ip ile sıkıca bağlanır ve sonra bir balta ile kesilir. Daha sonra kalan parça kurutulur ve yakılır veya özel bir yerde saklanır. Bu uygulama çoğunlukla ölen kişinin kadın yakınları tarafından uygulanır. Bazen de çocuklara da uygulanır ama yaralama veya ısırma düzeyinde bırakılır kesilme aşamasına geçilmez.
Bu tüyler ürpertici gelenek sayesinde hem kederlerini hem de ölen kişiyi ne kadar çok sevdiklerini ispat ederler. Aynı zamanda ruhları hoşnut etmek veya kötü ruhlardan korunmak için de bu geleneği uygularlar.
Bugün yasaklanmış olan bu acımasız ritüelin izlerine kabilenin yaşlı üyelerinde şahit olmak mümkündür.